نماد اعتماد الکترونیکی

آشنایی با کانکتور تلفنی (RJ11)

آشنایی با کانکتور تلفنی (RJ11)

جک های Registered jack یا (RJ) یک رابط شبکه مخابراتی استاندارد برای اتصال تجهیزات صوتی و داده ای است. رابط های RJ برای اولین بار در سیستم سفارش جهانی خدمات (USOC) سیستم بل در ایالات متحده برای انطباق با برنامه رجیستر تجهیزات تلفن ارائه شده برای مشتری در دهه 1970 تعریف شد. و برای اولین بار پس از اختراع در سال 1973 توسط آزمایشگاه های بل، مورد استفاده قرار گرفتند. بر این اساس ، جک های ثبت شده یا Registered jack در درجه اول با حروف RJ نامگذاری می شوند و به دنبال آنها دو رقم بیان می شود. پسوندهای اضافی حرف تغییرات جزئی را نشان می دهد. به عنوان مثال ، RJ11 ، RJ14 و RJ25 به ترتیب بیشترین رابط های مورد استفاده برای اتصالات تلفنی برای خدمات یک ، دو و سه خطی هستند. اگرچه این استانداردها تعاریف قانونی در ایالات متحده هستند ، اما از برخی رابط ها در سراسر جهان استفاده می شود.

همانطور که گفته شد، این سری از کانکتورها که دارای 4 ، 6 و یا 2 پین مسی می باشند، برای تلفن استفاده شده و کابل های تلفن 1 زوج ، 2 و 3 زوج را پشتیبانی می کند.

RJ11 یک اتصال مدولار (modular connector) است که برای یک خط تلفن سیم کشی شده است و از دو پین مرکزی از شش موقعیت یا شیار موجود استفاده می کند. این پیکربندی برای تلفن های تک خطه در بسیاری از کشورها غیر از ایالات متحده نیز استفاده می شود. همچنین ممکن است از یک اتصال 6P4C برای استفاده از یک جفت سیم اضافی برای روشن کردن لامپ های تلفن استفاده شود. RJ14 شبیه RJ11 است اما برای دو خط سیم دار است و RJ25 دارای سه خط است. RJ61 یک جک ثبت شده مشابه برای چهار خط است ، اما از یک اتصال 8P8C استفاده می کند.

از جک RJ45 به ندرت در ارتباط تلفنی استفاده می شود اما یک نسخه استاندارد از اتصال مدولار 8P8C که توسط RJ45 (ها) در شبکه های اترنت استفاده می شود و در این زمینه از کانکتور اغلب RJ45 یاد می شود.

اما هر آنچه تا به الان گفته شد در مورد استاندارد های جهانی و تئوری بود و در عمل در بازار ایران، این کابل ها ترکیب رنگ در سوکت اهمیت و استانداردی ندارد ، فقط باید در هر دو سر سیم ، ترکیب رنگ مشابه باشد و انواع طیفی که در ادامه بیان می شود، به RJ11 معروف است. این کانکتور ها را می توانید از پارت هاب و در  اینــجا   تهیه کنید.

سوکت rj 11

انواع سوکت RJ11:

4P4C = 4 Position 4 Conductor – used for Telephone Handset cables

6P2C = 6 Position 2 Conductor – used for single line Telephone Handset cables

6P4C = 6 Position 4 Conductor – used for ADSL, telephone, and modem cables etc

6P6C = 6 Position 6 Conductor – used in System phones

نظرات بازدیدکنندگان